Mapa Auschwitz-Birkenau - gdzie znajdowały się poszczególne obiekty?

Mapa Auschwitz-Birkenau - gdzie znajdowały się poszczególne obiekty?
Autor Julianna Pietrzak
Julianna Pietrzak25 września 2023 | 5 min

Obóz Auschwitz-Birkenau to miejsce szczególnej kaźni i masowej Zagłady Żydów podczas II wojny światowej. Jest symbolem okrucieństwa nazistowskich Niemiec i Holokaustu. Ten były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady znajduje się na terenie wsi Brzezinka (Birkenau) na przedmieściach Oświęcimia. Jego historia jest przejmującym świadectwem cierpienia i śmierci setek tysięcy ludzi różnych narodowości. Dziś Auschwitz-Birkenau jest ważnym miejscem pamięci i edukacji o Holokauście.

Historia obozu Auschwitz-Birkenau

Budowa i rozwój obozu

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku na terenie byłych koszar wojskowych w Oświęcimiu. Początkowo był obozem koncentracyjnym dla polskich więźniów politycznych. W 1941 roku rozpoczęto budowę obozu Birkenau ok. 3 km od Auschwitz, który stał się największym ośrodkiem Holokaustu. W Birkenau znajdowały się komory gazowe i krematoria do masowej zagłady. Obóz rozbudowywano etapami, powstawały nowe baraki i obiekty. W szczytowym okresie liczył ponad 150 budynków.

Funkcje poszczególnych obiektów

W Auschwitz I znajdowały się bloki mieszkalne i administracyjne, szpital i eksperymenty lekarskie. Birkenau był obozem zagłady z rampą kolejową, drogą do komór gazowych i krematoriami. Poszczególne części obozu pełniły różne funkcje związane z uwięzieniem, pracą, egzekucjami i zagładą ofiar.

Plan rozbudowy obozu

Obóz był systematycznie rozbudowywany, aby zwiększyć jego zdolności eksterminacyjne. Planowano m.in. budowę nowego, olbrzymiego krematorium, centrum przemysłowego z fabrykami oraz tory kolejowe w głąb obozu Birkenau. Nie zostało to zrealizowane przed wyzwoleniem obozu w 1945 roku.

Obiekty w części Auschwitz I

Brama z napisem Arbeit macht frei

Słynna brama główna z cynicznym napisem "Praca czyni wolnym" witała nowo przybyłych więźniów. Był to element propagandy i zastraszania, ukrywający prawdziwy charakter obozu.

Bloki więźniarskie i kuchnia

W Auschwitz I znajdowały się ceglane bloki mieszkalne więźniów oraz drewniane baraki. Były przepełnione i panowały w nich fatalne warunki higieniczne. Kuchnia z piecami przygotowywała skąpe posiłki dla więźniów.

Plac apelowy i ściana śmierci

Przy bloku 11 znajdował się plac apelowy, gdzie odbywały się egzekucje i kaźnie więźniów. Przy ścianie straceń rozstrzeliwano tysiące ludzi. Miejsce to jest symbolem okrucieństwa Auschwitz.

Strefy obozu Birkenau

Rampa kolejowa i droga do komór gazowych

Koleją na rampę Birkenau przywożono transporty Żydów przeznaczonych do zagłady. Następnie ofiary pędzono drogą wiodącą między ogrodzeniami do komór gazowych. Był to etap selekcji na śmierć.

Krematoria II-V i grzebalnia V

W Birkenau znajdowały się trzy duże krematoria z komorami gazowymi oraz dwa mniejsze. Spalano w nich zwłoki pomordowanych. Przy krematorium V była grzebalnia do chowania prochów.

Obóz kobiecy i męski

Birkenau był podzielony na sektory dla kobiet i mężczyzn z oddzielnymi barakami. Panowały tam ekstremalne warunki, głód i choroby. Codziennością był terror i brutalne traktowanie więźniów.

Inne obiekty Birkenau

Mapa Auschwitz-Birkenau - gdzie znajdowały się poszczególne obiekty?

Latryny i łaźnie

W obozie znajdowały się latryny - rowy kloaczne i prymitywne ubikacje. Łaźnie pełniły też funkcje komór gazowych. Brak higieny powodował rozprzestrzenianie się chorób.

Baraki szpitalne

Szpitalne baraki były miejscem pseudomedycznych eksperymentów, którym poddawano wycieńczonych więźniów. Często kończyły się one śmiercią ofiar.

Magazyny i warsztaty

Na terenie Birkenau znajdowały się magazyny m.in. zrabowanych przedmiotów ofiar oraz warsztaty, w których więźniowie pracowali w nieludzkich warunkach.

Miejsca kaźni i upamiętnienia

Ruiny krematoriów i komór gazowych

Zachowane ruiny krematoriów i komór gazowych w Birkenau przypominają o skali ludobójstwa i Zbrodni przeciwko ludzkości dokonanej przez Niemców.

Pomniki i tablice pamiątkowe

Na terenie Auschwitz znajdują się liczne pomniki upamiętniające ofiary obozu. Tablicami opisano najważniejsze historyczne obiekty i miejsca kaźni.

Mogiły ofiar

Na terenie Birkenau są masowe mogiły tysięcy zamordowanych więźniów, których ciał nie udało się spalić w krematoriach.

Przetrwanie i zachowanie pamięci

Muzeum Auschwitz-Birkenau

Teren byłego obozu jest dziś muzeum, które gromadzi dokumenty i eksponaty, prowadzi badania naukowe oraz edukację o Holokauście i II wojnie światowej.

Edukacja i badania naukowe

Muzeum organizuje wystawy, wykłady i lekcje muzealne. Prowadzone są także żmudne badania, m.in. nad historiami poszczególnych ofiar obozu.

Opieka nad terenem byłego obozu

Teren Auschwitz-Birkenau jest pod ochroną jako pomnik historii. Prowadzone są prace konserwatorskie zachowujące autentyzm tego miejsca pamięci.

Podsumowanie

Obóz Auschwitz-Birkenau jest bolesną raną w historii ludzkości. To miejsce masowej zagłady i cierpienia setek tysięcy niewinnych osób różnych narodowości. Industrializacja ludobójstwa przeprowadzona przez Niemców w Auschwitz pozostaje przestrogą i wezwaniem do pielęgnowania pokoju i poszanowania godności człowieka. Zachowanie autentyzmu tego miejsca oraz edukacja o Holokauście są ważnym obowiązkiem współczesnych pokoleń.

Najczęstsze pytania

Obóz Auschwitz został założony w 1940 roku przez Niemców na terenie koszar w Oświęcimiu. Początkowo był obozem koncentracyjnym dla Polaków.

Szacuje się, że w Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

Obóz Birkenau pełnił funkcję ośrodka zagłady. Znajdowały się tam komory gazowe i krematoria do masowej eksterminacji więźniów.

Pierwszym komendantem Auschwitz był Rudolf Höss, później funkcję tę pełnił Arthur Liebehenschel i ponownie Höss.

Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Krematoria w Auschwitz - historia i opis budynków
  2. August Kowalczyk: Cała historia aktora i byłego więźnia Auschwitz
  3. Jak znaleźć krewnych na liście więźniów obozu Stutthof? Przewodnik
  4. Andrzej Więckowski o raku: Kontrowersyjne metody leczenia
  5. Europa i świat po II wojnie światowej: skutki, zmiany, odbudowa
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Julianna Pietrzak
Julianna Pietrzak

Odkrywam przeszłość Auschwitz i staram się przekazywać jej historię w emocjonujący sposób. Zapraszam Cię do lektury moich artykułów i podróży w głąb historii.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły