Najważniejsze fakty z historii obozu koncentracyjnego Auschwitz: powstanie, liczba i warunki życia więźniów, zagłada Żydów, niewolnicza praca, ewakuacja, symbol Holokaustu. Przestroga przed nienawiścią.
Obóz Auschwitz-Birkenau jako miejsce masowej, przemysłowej eksterminacji, nieludzkich eksperymentów medycznych i codziennego terroru stał się symbolem nazistowskiego okrucieństwa i absolutnego braku szacunku dla życia ludzkiego.
Pomoc byłym więźniom Auschwitz w formie wsparcia psychologicznego, finansowego, opieki zdrowotnej i geriatrycznej, upamiętniania ofiar, działań prawnych oraz integracji ze społeczeństwem.
Historie dziecięcych więźniów Auschwitz - nieludzkie warunki, głód i ciężka praca. Okrucieństwo strażników SS i zbrodnicze eksperymenty Josefa Mengele. Walka o przetrwanie i pomoc starszych więźniów. Trauma i wspomnienia koszmaru Holocaustu.
Losy odważnych więźniarek Auschwitz. Historie Anny Heilman, Haliny Birenbaum i innych, które zachowały godność i solidarność w obliczu okrucieństwa nazistów. Ich zmagania z systemem terroru i zagłady.
Obóz Auschwitz-Birkenau - geneza największego nazistowskiego obozu zagłady w okupowanej Polsce, eksterminacja setek tysięcy ofiar,warunki życia więźniów, wyzwolenie przez Armię Czerwoną 27.01.1945
Portret komendanta obozu zagłady Auschwitz Rudolfa Hössa - zarys biografii zbrodniarza, jego rola w Holokauście, proces i egzekucja, osobowość, wpływ na historię oraz dziedzictwo.
Eksperymenty medyczne prowadzone przez lekarzy SS na więźniach Auschwitz stanowiły formę ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości. Zadawano ofiarom okrutne cierpienia fizyczne i psychiczne bez ich zgody.