Kim była Irena Sendlerowa, która uratowała 2500 dzieci z Auschwitz?

Kim była Irena Sendlerowa, która uratowała 2500 dzieci z Auschwitz?
Autor Julianna Pietrzak
Julianna Pietrzak25.09.2023 | 8 min.

Irena Sendlerowa to postać, która swoją odwagą i poświęceniem uratowała życie setek dzieci w czasie niemieckiej okupacji Warszawy. Jej heroiczna walka o uratowanie najmłodszych ofiar Holokaustu na zawsze pozostanie symbolem humanitaryzmu i bezinteresownej miłości do drugiego człowieka. Sendlerowa z narażeniem własnego życia organizowała ucieczki dzieci z warszawskiego getta, a następnie ukrywała je w polskich rodzinach i sierocińcach. Dzięki jej konspiracyjnej akcji ocalenia setki dzieci uniknęły deportacji do obozu koncentracyjnego w Treblince i prawdopodobnej śmierci w komorach gazowych. Całe swoje życie poświęciła walce z totalitaryzmem i niesieniu pomocy potrzebującym. Jej heroiczna i pełna poświęcenia postawa powinna być wzorem dla przyszłych pokoleń.

Kim była Irena Sendlerowa?

Irena Sendlerowa urodziła się w 1910 roku w Warszawie w rodzinie lekarzy. Już od najmłodszych lat wychowywana była w duchu humanitaryzmu i wrażliwości na ludzką krzywdę. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, jednak musiała przerwać naukę z powodu trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc rodzinie, podjęła pracę w warszawskim Wydziale Opieki Społecznej. W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej i ataku Niemiec na Polskę, zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Dołączyła do Frontu Odrodzenia Polski i organizowała pomoc dla osób prześladowanych przez okupanta.

Działalność Ireny Sendlerowej w czasie II wojny światowej

Praca w Radzie Pomocy Żydom

W 1942 roku, po utworzeniu warszawskiego getta, Sendlerowa wstąpiła do Rady Pomocy Żydom "Żegota". Była jedną z nielicznych osób, które posiadały przepustkę umożliwiającą wchodzenie na teren getta. Dzięki temu mogła przemycać żywność, lekarstwa i pieniądze dla uwięzionych tam Żydów. Jednocześnie zbierała informacje o sytuacji w getcie i przekazywała je polskiemu podziemiu.

Uratowanie 2500 dzieci z getta warszawskiego

Największym osiągnięciem Sendlerowej było uratowanie od śmierci w obozach koncentracyjnych około 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Wspólnie ze współpracownikami sporządzała im fałszywe dokumenty i organizowała ucieczki kanałami z getta. Następnie umieszczała dzieci w polskich rodzinach, sierocińcach, szpitalach i zakonnych placówkach. Całą akcję prowadziła w ścisłej konspiracji. Aby zachować anonimowość uratowanych dzieci, nie znała ich prawdziwych nazwisk i imion. Zamiast tego nadała każdemu dziecku kryptonim.

Ryzyko i trudności akcji ratunkowej

Działalność Sendlerowej była niezwykle niebezpieczna i groziła natychmiastową śmiercią, gdyby została odkryta przez Niemców. Codziennie ryzykowała życiem, przemycając dzieci z getta i organizując im bezpieczną kryjówkę po "aryjskiej stronie". Musiała walczyć z apatią i obojętnością części polskiego społeczeństwa, która nie chciała angażować się w pomoc Żydom. Mimo wielu trudności Sendlerowa nigdy nie poddała się i konsekwentnie realizowała misję ratowania jak największej liczby istnień ludzkich.

Losy uratowanych przez Irenę Sendlerową dzieci

Ukrywanie dzieci w rodzinach i sierocińcach

Dzieci uratowane przez Sendlerową trafiały pod opiekę polskich rodzin, które z narażeniem życia ukrywały je przed Niemcami. Często były to sieroty lub półsieroty, które straciły rodziców w getcie. Dzieci ukrywano również w sierocińcach, szpitalach, przytułkach prowadzonych przez zakonnice. Placówki te starały się zapewnić podopiecznym jak najlepsze warunki, jednak panujący głód i brak lekarstw powodowały wysoką śmiertelność.

Poszukiwanie zaginionej tożsamości po wojnie

Po zakończeniu wojny wiele dzieci uratowanych przez Sendlerową szukało swoich rodzin i próbowało odtworzyć utraconą tożsamość. Nie znając swoich prawdziwych imion i nazwisk musiały ustalić swoje pochodzenie na podstawie zachowanych wspomnień i poszlak. Części z nich udało się odnaleźć ocalałych krewnych i powrócić do żydowskich korzeni. Jednak wielu na zawsze pozostało sierotami, których jedyną rodziną byli ich polscy opiekunowie.

Historie wybranych uratowanych dzieci

Wśród uratowanych przez Sendlerową dzieci są historie pełne cierpienia, ale i nadziei. Jednym z nich jest Israel Meir Lau, obecnie naczelny rabin Polski. Uratowany jako kilkuletnie dziecko, przeżył wojnę ukrywając się w sierocińcu. Po wojnie odnalazł brata, który również został uratowany. Oboje wyemigrowali do Izraela. Innym przykładem jest Elżbieta Ficowska, która jako dziewczynka została wyprowadzona z getta w worku na ziemniaki. Po wojnie nie odnalazła żadnych krewnych i została adoptowana przez polską rodzinę.

Aresztowanie i przesłuchanie Ireny Sendlerowej

Kim była Irena Sendlerowa, która uratowała 2500 dzieci z Auschwitz?

Zdrada i aresztowanie przez Gestapo

W 1943 roku Sendlerowa została aresztowana przez Gestapo. Do jej ujęcia przyczyniła się zdrada ze strony polskiej konfidentki Niemców. Zatrzymana została osadzona na Pawiaku, gdzie poddano ją brutalnemu śledztwu. Mimo tortur nie wydała jednak żadnych informacji o akcji ratowania dzieci.

Przesłuchanie i tortury w siedzibie Gestapo

Przesłuchania Sendlerowej były wyjątkowo okrutne. Bitą kobietę zmuszano do ujawnienia nazwisk osób, z którymi współpracowała przy ratowaniu dzieci. Grożono jej także śmiercią jej samej i rodziny. Sendlerowa nie uległa jednak torturom i nie wydała żadnych informacji. Dzięki temu udało się ochronić zarówno dzieci, jak i osoby zaangażowane w akcję.

Ucieczka z więzienia dzięki łapówce

Przed egzekucją Sendlerową uratowała ogromna łapówka wręczona przez Rady Pomocy Żydom gestapowcom. Dzięki temu uniknęła śmierci i została wywieziona do niemieckiego obozu karnego. Po 3 miesiącach udało jej się jednak zbiec i do końca wojny ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem.

Upamiętnienie i nagrody dla Ireny Sendlerowej

Ordery i odznaczenia państwowe

Za swoją działalność Sendlerowa została odznaczona najwyższymi orderami państwowymi, m.in. Orderem Orła Białego oraz Orderem Uśmiechu. Otrzymała również tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata przyznawany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem.

Ulice i szkoły nazwane jej imieniem

W uznaniu zasług Sendlerowej jej imieniem nazwano szkoły, ulice i instytucje w Polsce i za granicą. W Warszawie znajduje się m.in. ulica Ireny Sendlerowej, a także szkoła podstawowa jej imienia. Sendlerowa stała się patronem wielu placówek edukacyjnych na całym świecie.

Film i spektakl o jej historii

W 2009 roku premierę miał film "Irena Sendlerowa" opowiadający o jej heroicznej działalności. Wcześniej, w 2007 roku, na Broadwayu z powodzeniem wystawiono sztukę teatralną "Matka Courage i jej dzieci", której bohaterką była Sendlerowa. Obie produkcje przyczyniły się do upowszechnienia jej historii.

Dziedzictwo i znaczenie postaci Ireny Sendlerowej

Symbol odwagi i humanitaryzmu

Irena Sendlerowa na zawsze pozostanie symbolem odwagi, poświęcenia i humanitarnej walki o ratowanie ludzkiego życia. Nie bacząc na ogromne niebezpieczeństwo, potrafiła zachować wierność najwyższym wartościom i uratować setki istnień.

Przykład dla młodych pokoleń

Życie i działalność Sendlerowej są wspaniałym przykładem dla młodych pokoleń. Pokazują, jak jednostka może wpłynąć na losy wielu ludzi i zmienić bieg historii dzięki odwadze i determinacji. Sendlerowa udowodniła, że nawet w czasach największej zawieruchy wojennej można zachować człowieczeństwo.

Niezwykła skromność i pokora

Mimo wielkich zasług Sendlerowa pozostała do końca życia niezwykle skromną i pokorną osobą. Nigdy nie chciała sławy ani rozgłosu. Liczyło się dla niej tylko ratowanie jak największej liczby istnień ludzkich. Jej postawa uczy, że prawdziwa odwaga i dobroć nie szukają nagrody i splendoru.

Podsumowanie

Historia Ireny Sendlerowej pokazuje, jak wielką siłę ma pojedynczy człowiek kierujący się wartościami humanitaryzmu i miłości do drugiego człowieka. Sendlerowa stanęła na wysokości zadania w czasach największej próby i uratowała od śmierci setki dzieci. Jej bohaterska postawa na zawsze pozostanie symbolem odwagi, poświęcenia i walki z totalitaryzmem. Życie Sendlerowej uczy nas, że zawsze można znaleźć w sobie siłę, by przeciwstawić się złu. Jej dziedzictwo zobowiązuje do kierowania się w życiu dobrem drugiego człowieka i niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym. Tylko dzięki takim postawom możemy zbudować świat oparty na godności i szacunku dla każdego człowieka.

Najczęściej zadawane pytania

Szacuje się, że Irena Sendlerowa wraz ze współpracownikami uratowała z warszawskiego getta około 2500 żydowskich dzieci.

Sendlerowa posługiwała się różnymi metodami. Najczęściej wyprowadzała dzieci kanałami z getta lub ukrywała je w workach, skrzyniach i wózkach. Fałszywe dokumenty pozwalały przemycać je na "aryjską stronę".

Dzieci trafiały do polskich rodzin, sierocińców, szpitali i placówek prowadzonych przez zakonnice. Sendlerowa starała się zapewnić im jak najlepszą opiekę.

W 1943 roku Sendlerowa została aresztowana na skutek donosu polskiej konfidentki Gestapo. Podczas brutalnego śledztwa nie wydała jednak żadnych informacji.

Za swoją działalność Sendlerowa otrzymała m.in. Order Orła Białego, Order Uśmiechu i tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata od Instytutu Yad Vashem.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ogień w Birkenau - pożar w krematoriach Auschwitz
  2. Dlaczego była tak ważna? Konstytucja 3 maja na nowo odkryta
  3. Polskie państwo podziemne w czasie II wojny światowej
  4. Kohorta śmierci. Strażnicy SS w Auschwitz i ich okrucieństwa
  5. Miejsca kaźni i śmierci w Auschwitz - najstraszniejsze baraki
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Julianna Pietrzak
Julianna Pietrzak

Odkrywam przeszłość Auschwitz i staram się przekazywać jej historię w emocjonujący sposób. Zapraszam Cię do lektury moich artykułów i podróży w głąb historii.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły