Auschwitz w liczbach - ile ofiar pochłonął obóz?

Auschwitz w liczbach - ile ofiar pochłonął obóz?
Autor Cezary Brzeziński
Cezary Brzeziński25.09.2023 | 6 min.

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau jest symbolem niewyobrażalnego cierpienia i masowej zagłady ludności podczas II wojny światowej. Jego historia zapisana jest krwią milionów niewinnych ofiar. Aby zrozumieć skalę tragedii, jaka rozegrała się w tych piekielnych murach, warto przyjrzeć się liczbom. One bowiem najdobitniej pokazują okrucieństwo niemieckich oprawców i rozmiary ludobójstwa dokonanego w Auschwitz.

Historia powstania obozu Auschwitz

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku na terenach wcielonych do III Rzeszy w okolicach miasta Oświęcim. Początkowo był przeznaczony dla polskich więźniów politycznych. Jednak już w 1941 roku stał się miejscem masowej zagłady Żydów i innych narodowości uznanych przez hitlerowców za rasowo niepożądane. Rozbudowano go o drugą część - Birkenau, gdzie znajdowały się komory gazowe i krematoria. Przez bramę z napisem "Arbeit macht frei" przeszło ponad 1,3 mln ludzi.

Pierwsi więźniowie i rozbudowa obozu

20 maja 1940 r. do Auschwitz trafił pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. Byli to głównie inteligenci i przedstawiciele elit. W 1941 r. Niemcy rozpoczęli budowę obozu Auschwitz II-Birkenau przeznaczonego do masowej zagłady Żydów. Powstały tam komory gazowe i krematoria. W 1944 r. powstała jeszcze trzecia część - Auschwitz III-Monowitz z ponad 40 podobozami pracy.

Rozwój funkcji ludobójczej Auschwitz

Od 1942 r. Auschwitz stał się głównym ośrodkiem holokaustu. Setki tysięcy deportowanych tam Żydów było mordowanych w komorach gazowych. Od sierpnia 1942 do listopada 1944 zamordowano w ten sposób co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów. Obóz stopniowo rozbudowywano, by sprostać potrzebom masowej zagłady.

Liczba więźniów osadzonych w Auschwitz

Przez okres funkcjonowania obozu Auschwitz-Birkenau, od 1940 do 1945 r., osadzono w nim około 1,3 mln ludzi. Byli to przedstawiciele wielu narodowości, w tym głównie:

Polacy

Pierwsi więźniowie Auschwitz to Polacy. Do końca 1940 r. osadzono ich ok. 7 tys. Ogółem w ciągu całej wojny przetrzymywano tam ok. 150 tys. polskich więźniów. Byli to głównie przedstawiciele polskiej inteligencji i elit społecznych.

Żydzi

Od 1942 r. główną grupą przetrzymywanych w Auschwitz byli Żydzi deportowani z całej okupowanej Europy. Szacuje się, że osadzono tam od 1 do 1,5 mln Żydów, z czego zdecydowana większość została zamordowana w komorach gazowych.

Jeńcy sowieccy

Od 1941 r. do Auschwitz trafiali również jeńcy sowieccy. Ogółem osadzono tam ok. 15 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, z czego większość poniosła śmierć wskutek głodu, chorób i masowych egzekucji.

Warunki panujące w obozie

Warunki panujące w obozie Auschwitz były nieludzkie. Więźniowie byli traktowani jak niewolnicy, zmuszani do pracy ponad siły przy skąpych racjach żywnościowych.

Głód i choroby

Więźniowie byli permanentnie niedożywieni, co powodowało osłabienie i choroby. Dzienna racja chleba wynosiła ok. 300 kalorii. Głód był na porządku dziennym. Szacuje się, że z jego powodu zmarło ok. 1/3 więźniów.

Eksperymenty medyczne

Lekarze SS prowadzili na więźniach pseudoeksperymenty medyczne, np. masowe sterylizacje, zakażanie chorobami zakaźnymi, testowanie leków. Ofiarami były dziesiątki tysięcy osób.

Praca ponad siły

Więźniowie pracowali po kilkanaście godzin dziennie przy budowie infrastruktury obozowej lub w pobliskich zakładach zbrojeniowych. Harówka i bicie były na porządku dziennym. Wielu umierało z wyczerpania.

Liczba ofiar Auschwitz

Auschwitz w liczbach - ile ofiar pochłonął obóz?

Ogółem w Auschwitz śmierć poniosło ok. 1,1 mln ludzi. Główne przyczyny to:

Szacunki historyków

Historycy szacują, że w komorach gazowych i krematoriach zamordowano od 1 do 1,5 mln ludzi, głównie Żydów. Najwięcej osób zginęło w okresie masowej zagłady w latach 1942-1944.

Śmiertelność wśród różnych grup

Największy odsetek ofiar był wśród Żydów - szacuje się, że zginęło 90% deportowanych. Wśród Polaków śmiertelność wynosiła ok. 50%, a wśród jeńców sowieckich ok. 80%.

Metody masowej zagłady

Najwięcej osób zamordowano w komorach gazowych cyklonem B. Stosowano też rozstrzeliwania, "medyczne" eksperymenty oraz śmiertelne wykańczanie pracą i głodem.

Wyzwolenie obozu i osądzenie zbrodni

27 stycznia 1945 r. Auschwitz został wyzwolony przez Armię Czerwoną. Oprawcy trafili przed sądy, a świat zobaczył dowody zbrodni.

Armia Czerwona wyzwala obóz

Na początku 1945 r. Niemcy ewakuowali obóz przed zbliżającym się frontem. 27 stycznia Auschwitz został wyzwolony przez sowietów. Odnaleziono tam ok. 7 tys. ocalałych więźniów.

Procesy zbrodniarzy hitlerowskich

Wielu oprawców z Auschwitz spotkała kara - m.in. Rudolf Höss został powieszony w 1947 r. przy jednym z krematoriów. Odbyły się też procesy załogi Auschwitz-Birkenau przed Najwyższym Trybunałem Narodowym.

Upamiętnienie ofiar

Na terenie byłego obozu stworzono muzeum Auschwitz-Birkenau, wpisane na listę UNESCO. 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Dziedzictwo Auschwitz

Obóz Auschwitz na zawsze pozostanie symbolem ogromu cierpienia i niegodziwości hitlerowskich Niemiec. Jest też mementem, by nigdy więcej nie dopuścić do podobnych zbrodni.

Miejsce masowej zagłady

Auschwitz-Birkenau to miejsce masowej zagłady 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Jest świadectwem okrucieństwa i nieludzkiej ideologii nazistów.

Symbol Holocaustu

Nazwa Auschwitz stała się symbolem Holocaustu i zagłady europejskich Żydów. Każdego roku obóz odwiedzają setki tysięcy osób, by oddać hołd ofiarom.

Przestroga przed nienawiścią

Auschwitz pokazuje, do jakich zbrodni prowadzić może nienawiść i pogarda dla drugiego człowieka. Jest przestrogą, by nigdy więcej nie dopuścić do podobnych wydarzeń.

Podsumowanie

Obóz Auschwitz-Birkenau to jedno z najstraszniejszych miejsc na ziemi. Przez jego bramy przeszło ponad 1,3 mln ludzi, z czego 1,1 mln poniosło śmierć. Byli to głównie Żydzi, ale także Polacy, jeńcy sowieccy i Romowie. Więźniowie byli poddawani nieludzkiemu traktowaniu - głodzono ich, zmuszano do niewolniczej pracy i masowo mordowano w komorach gazowych. Auschwitz na zawsze pozostanie symbolem okrucieństwa nazistowskich Niemiec i Holocaustu. Jednocześnie jest mementem, by nigdy więcej nie dopuścić do podobnych zbrodni przeciwko ludzkości.

Najczęściej zadawane pytania

Obóz Auschwitz został utworzony przez Niemców w 1940 r. na terenach okupowanej Polski niedaleko miasta Oświęcim. W 1941 r. powstała druga część obozu - Auschwitz-Birkenau.

W Auschwitz osadzono ponad 1,3 mln ludzi. Byli to głównie Żydzi, Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy i przedstawiciele innych narodowości.

Szacuje się, że w Auschwitz śmierć poniosło ok. 1,1 mln ludzi. Zdecydowana większość została zamordowana w komorach gazowych.

Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Ze względu na skalę zbrodni i cierpienia poniesionego przez więźniów Auschwitz stał się symbolem Holocaustu i zagłady Żydów europejskich w czasie II wojny światowej.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ogień w Birkenau - pożar w krematoriach Auschwitz
  2. Dlaczego była tak ważna? Konstytucja 3 maja na nowo odkryta
  3. Polskie państwo podziemne w czasie II wojny światowej
  4. Kim był Rudolf Höss - portret komendanta Auschwitz?
  5. Te kobiety przetrwały piekło Auschwitz. Ich historie wstrząsają
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Cezary Brzeziński
Cezary Brzeziński

Auschwitz to temat, który mnie fascynuje. Na moim blogu znajdziesz wiele informacji na ten temat, abyśmy nigdy nie zapomnieli o tamtych wydarzeniach.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły