Ten polski komediopisarz i satyryk wszystkich rozbawiał

Ten polski komediopisarz i satyryk wszystkich rozbawiał
Autor Maria Głowacka
Maria Głowacka24.05.2024 | 3 min.

Czy możecie wyobrazić sobie scenę wypełnioną ludźmi, którzy zwijają się ze śmiechu? A może wolelibyście zobaczyć to na własne oczy? Antoni Fertner, zwany "demonem komizmu" i "arcymistrzem humoru", miał ten niezwykły dar do rozbawiania publiczności. Ten polski komediopisarz i satyryk, urodzony 150 lat temu, za swoją niesamowitą umiejętność do wywoływania śmiechu otrzymał nawet prestiżowy Order Legii Honorowej.

Król komedii scenicznej i filmowej przedwojennej Polski

Antoni Fertner był niekwestionowanym mistrzem polskiego teatru i literatury polskiej w pierwszej połowie XX wieku. Jego niezrównany talent komediowy przyciągał tłumy widzów do teatrów i kin, gdzie mógł w pełni zaprezentować swój niewiarygodny dar do rozśmieszania publiczności.

Od małych prowincjonalnych scen po największe teatry Warszawy, polski satyryk święcił triumfy niemal w każdym miejscu. Jego role w sztukach teatralnych, takich jak "Małka Szwarcenkopf" Gabrieli Zapolskiej, przeszły do historii jako majstersztyki polskiego komediopisarstwa.

Fertner odniósł również niemały sukces w kinematografii, występując w blisko 20 przedwojennych filmach fabularnych. Jego niezapomniana kreacja zwariowanego fabrykanta Bogusława Rolicza w "Zapomnianej melodii" z 1938 roku na stałe wpisała go do panteonu legend polskiego kina.

Człowiek o specyficznych cechach fizycznych i komizmie

To, co wyróżniało Antoniego Fertnera na scenie, to jego charakterystyczny wygląd i niepowtarzalny styl komediowy. Aktor miał niewielką, korpulentną figurę i okrągłą "bobasowatą" twarz, która rozjaśniała się szerokim, beztroskim uśmiechem lub krzywioną kokieteryjnie w zabawnym grymasie.

Fertner nie potrzebował charakteryzacji ani specjalnych kostiumów – jego prawdziwy wygląd stanowił podstawę każdej granej przez niego postaci. Niezależnie od roli, zawsze był "Fertnerem" – radosnym grubaskiem, który ze sprytem i humorem radził sobie ze światem.

  • Aktor preferował naturalny wygląd nad przebieraniem się
  • Jego charakterystyczna aparycja stała się znakiem rozpoznawczym
  • Publiczność kochała jego beztroskie, poczciwe oblicze

Dzięki temu niepowtarzalnemu stylowi komicznemu, polski literat zdobył ogromną popularność i szacunek krytyków, którzy określali go między innymi mianem "demona komizmu" i "arcymistrza humoru".

Czytaj więcej: Biblioteka Polska w Paryżu - ostoja niezależności mimo wszystko

Kawaler Orderu Legii Honorowej za zasługi dla teatru

Zdjęcie Ten polski komediopisarz i satyryk wszystkich rozbawiał

Niezrównany talent Antoniego Fertnera został doceniony nie tylko w Polsce, ale także we Francji. W 1931 roku polski komediopisarz otrzymał prestiżowy Order Legii Honorowej za propagowanie francuskiej kultury teatralnej na polskich scenach.

To niezwykłe wyróżnienie podkreśla, jak wielkim szacunkiem i uznaniem cieszył się Fertner w kręgach artystycznych. Jego wkład w rozwój polskiego teatru był nieoceniony, a wpływ na kolejne pokolenia aktorów komediowych – ogromny.

Kawalerem Orderu Legii Honorowej zostawał tylko prawdziwy mistrz swojego fachu. Antoni Fertner w pełni zasłużył na to miano, dzięki swojej niezwykłej charyzmie, poczuciu humoru i oddaniu dla polskiej literatury i polskiego teatru.

Do końca swojej wieloletniej kariery Antoni Fertner pozostawał ikoną polskiej komedii i satyry, niezastąpionym mistrzem sztuki rozśmieszania widzów. Jego życie i twórczość na zawsze zapisały się w historii polskiej kultury.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ogień w Birkenau - pożar w krematoriach Auschwitz
  2. Lotnisko Okęcie: niezwykła historia okna na świat dla Polski
  3. Europa i świat przed I wojną światową: przyczyny, wydarzenia, skutki
  4. Kim był Rudolf Höss - portret komendanta Auschwitz?
  5. Te kobiety przetrwały piekło Auschwitz. Ich historie wstrząsają
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maria Głowacka
Maria Głowacka

Z pasją opisuję historię Auschwitz. Moje artykuły to prawdziwa podróż w czasie, abyśmy nigdy nie zapomnieli o przeszłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły