Setowałoanie noworocvych postanowień - zobacz, co wtedy krajowe gazety pisay.

Setowałoanie noworocvych postanowień - zobacz, co wtedy krajowe gazety pisay.
Autor Maria Głowacka
Maria Głowacka03.01.2024 | 7 min.

Setowałoanie noworocvych postanowień to tradycja, która sięga odległych czasów. Przyjrzyjmy się, jak 100 lat temu, w sylwestrowe wydania gazet - "Kuriera Warszawskiego" i "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" - patrzono w przyszłość i jakie nastroje panowały wśród Polaków. Dowiemy się, jakie artykuły dominowały na łamach prasy, jakie były główne tematy i problemy poruszane w gazetach. Poznamy zapowiedzi imprez sylwestrowych i programy rozrywkowe na zbliżający się Nowy Rok. Zajrzymy także do działów z ogłoszeniami, by przekonać się, jak drogie były wówczas towary i usługi.

Sylwestrowe wydania gazet

Sylwestrowe wydania gazet z 1923 roku dostarczają ciekawego obrazu ówczesnych realiów. Przyjrzyjmy się bliżej numerom stołecznego "Kuriera Warszawskiego" oraz krakowskiego "Ilustrowanego Kuriera Codziennego", które ukazały się 31 grudnia 1923 roku.

"Kurier Warszawski" miał 14 stron i dwa wydania - poranne i wieczorne. Ponad 5 stron zajmowały w nim reklamy, ogłoszenia i nekrologi. Był to już 103. rok istnienia tej gazety.

Natomiast "Ilustrowany Kurier Codzienny" liczył 12 stron i miał numer 331. Oba dzienniki odzwierciedlały realia panujące w dwóch głównych ośrodkach życia politycznego i kulturalnego - Warszawie i Krakowie.

Zawartość pierwszych stron

Na pierwszych stronach znajdowały się zazwyczaj najważniejsze i najciekawsze informacje. IKC w całości poświęcił ją artykułowi "To co najgorsze – przy nadchodzącym Nowym Roku", który w pesymistyczny sposób pisał o nadchodzącej przyszłości.

Natomiast "Kurier Warszawski" zamieścił na pierwszej stronie głównie reklamy imprez sylwestrowych w stołecznych teatrach i kinach. Największą była reklama "Wielkiej Reduty Sylwestrowej" w Teatrze Wielkim.

Główne tematy artykułów

Oprócz bieżących informacji z kraju i ze świata, komunikatów urzędowych czy programów kulturalnych, gazety poruszały ważne tematy społeczno-gospodarcze.

Na ich łamach można było przeczytać m.in. o:

  • przygotowywanej reformie skarbowej i projekcie ustawy o pełnomocnictwach skarbowych
  • sposobach naprawy kryzysu finansowego w Polsce
  • zniesieniu departamentu śląskiego i wprowadzeniu waluty polskiej na Górnym Śląsku

Poruszano zatem najważniejsze kwestie związane z integracją ziem byłych zaborów w jedno państwo polskie.

Korespondencje własne i doniesienia PAT

Duże zainteresowanie czytelników budziły także korespondencje własne gazet, jak artykuł "Rosjanie na Łotwie" w KW, czy depesze Polskiej Agencji Telegraficznej. Te ostatnie często miały sensacyjny charakter, jak doniesienia o planach utworzenia sowieckiej republiki Niemców nad Wołgą czy sprzedaży ZSRR pancerników budowanych w Rosji dla Niemiec.

Czytaj więcej: Historia YMCA w Polsce: Początek działalności organizacji w kraju

Informacje kulturalne i rozrywkowe

Gazety pełniły także funkcję informacyjno-rozrywkową, zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym. Zarówno KW, jak i IKC zamieszczały obszerne programy warszawskich i krakowskich teatrów oraz kin na nadchodzący weekend i Nowy Rok. Reklamowano w nich m.in. bilety na sztuki teatralne, seanse filmowe czy sylwestrowe bale.

Teatr Nowy zapraszał na sztukę "Syn szatana". Kino-Teatr "Pan" polecał program sylwestrowy składający się z dwóch filmów: "W pogoni za dolarami" i "Wiejski Herkules". Kino Filharmonia wyświetlało film "Żonka z licytacji"

Artykuły sportowe

Spory fragment KW poświęcono na informacje sportowe, m.in. na artykuł o finansowaniu wyjazdu reprezentantów Polski na letnie igrzyska w Paryżu. Pisano też o baseballu i planach propagowania tej dyscypliny w Europie. Gazety stanowiły zatem źródło wiedzy także dla sympatyków sportu.

Komunikaty urzędowe i PAT

Setowałoanie noworocvych postanowień - zobacz, co wtedy krajowe gazety pisay.

Komunikaty urzędowe i depesze Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT) dostarczały czytelnikom istotnych informacji o wydarzeniach w kraju i zagranicą. PAT publikował m.in. wiadomości o zbliżającym się do wybrzeży Anglii polskim statku szkolnym "Lwów", rokowaniach niemiecko-francuskich czy kongresie polskich nauczycieli we Francji.

W gazetach można też było znaleźć komunikaty urzędowe, jak informacje podatkowe, pogodowe czy życzenia noworoczne od władz.

Depesze PAT o ZSRR

Niektóre depesze PAT dotyczące Związku Radzieckiego brzmiały sensacyjnie, informując m.in. o planach utworzenia niemieckiej republiki sowieckiej nad Wołgą lub sprzedaży pancerników rosyjskich rządowi Niemiec celem złomowania.

Programy stołecznych teatrów

Zarówno "Kurier Warszawski", jak i "Ilustrowany Kurier Codzienny" podawały szczegółowe programy stołecznych teatrów i kin na ostatni dzień starego i początek Nowego Roku. Było w czym wybierać - warszawskie sceny proponowały publiczności sztuki takie jak "Syn szatana", "Żonka z licytacji" czy seanse filmowe "W pogoni za dolarami" i "Wiejski Herkules".

Prasa informowała również o największych imprezach sylwestrowych, jak "Wielka Reduta Sylwestrowa" organizowana w Teatrze Wielkim przez warszawskich literatów i dziennikarzy.

Teatr Repertuar sylwestrowy
Teatr Nowy "Syn szatana"
Kino-Teatr "Pan" "W pogoni za dolarami", "Wiejski Herkules"
Kino Filharmonia "Żonka z licytacji"

Wiadomości gospodarcze

Wiadomości gospodarcze stanowiły istotną część ówczesnej prasy. Na łamach KW i IKC można było przeczytać m.in. o polsko-japońskich stosunkach handlowych, problemach giełdowych, kursach walut czy cenach wybranych produktów.

"Ilustrowany Kurier Codzienny" poświęcił sporo miejsca kwestiom związanym z trudną sytuacją gospodarczą kraju. Publikował artykuły o planach naprawy skarbu państwa, waloryzacji czy wprowadzeniu waluty polskiej na Górnym Śląsku.

Reklamy i ceny produktów

W ostatnich częściach obu dzienników dominowały reklamy i ogłoszenia drobne. Przeglądając je, łatwo dostrzec skutki panującej wówczas hiperinflacji. W "Ilustrowanym Kurierze Codziennym" zimowe palta reklamowano w cenach od 20 do 24 mln Marek Polskich! Męskie koszule oferowano za 4 mln, a spodnie za ok. 7 mln.

Reklamy i ogłoszenia drobne

Ostatnie strony KW i IKC wypełniały liczne reklamy i ogłoszenia drobne. Ich analiza pozwala poznać ówczesne realia społeczne i obyczajowe. Sprzedawano w nich np. samochody, odzież czy usługi domowe. Nie brakowało też ogłoszeń matrymonialnych, w których zwięzłym językiem opisywano oczekiwania co do przyszłego małżonka.

Panna lat 27, wykształcona, przystojna, domatorka, posiadająca wyprawę miliard marek polskich, poszukuje męża na wyższym stanowisku, do lat 40, również domatora.

Lektura prasy pozwala odtworzyć klimat tamtych lat, choćby poprzez pryzmat reklamowanych w niej towarów i ich cen.

Nastroje społeczne w 1923 roku

Rok 1923 był okresem głębokiego kryzysu gospodarczego, społecznego i politycznego. Integracja ziem polskich po 123 latach zaborów napotykała na wiele trudności. W każdym z dotychczasowych zaborów inaczej podchodzono do wielu zagadnień.

Nastroje społeczne oddają choćby pesymistyczne artykuły zamieszczane w prasie, jak ten o złowieszczej przyszłości opublikowany na pierwszej stronie "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". Pojawiały się wówczas strach, niepewność i brak wiary w lepsze jutro. Mimo to ludzie z nadzieją patrzyli w Nowy 1924 Rok.

Podsumowanie

Przeanalizowaliśmy zawartość sylwestrowych wydań dwóch głównych gazet z 1923 roku - warszawskiego "Kuriera Warszawskiego" i krakowskiego "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". Okazuje się, że ówczesna prasa pełniła wiele istotnych funkcji. Informowała o bieżących wydarzeniach w kraju i za granicą, poruszała ważne tematy społeczno-gospodarcze, dostarczała rozrywki i wiedzy praktycznej.

Na pierwszych stronach znajdowały się zazwyczaj najciekawsze i najważniejsze wiadomości. W gazetach publikowano artykuły analityczne o sytuacji gospodarczej Polski, jej miejscu w polityce międzynarodowej, problemach z integracją ziem byłych zaborów. Duże zainteresowanie budziły korespondencje własne dzienników i depesze Polskiej Agencji Telegraficznej, zwłaszcza dotyczące ZSRR.

Gazety pełniły również funkcje informacyjno-rozrywkowe, zamieszczając obszerne programy warszawskich i krakowskich teatrów oraz kin, reklamy imprez, sztuk teatralnych i filmów. Spory fragment zajmowały tematy sportowe, gospodarcze, giełdowe i reklamowe. Na podstawie tych ostatnich można odtworzyć ówczesne realia społeczne i cenowe.

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej i braku wiary w lepszą przyszłość, Polacy z nadzieją patrzyli w nadchodzący 1924 rok. Analiza prasy pozwala poczuć klimat i problemy tamtych lat.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ogień w Birkenau - pożar w krematoriach Auschwitz
  2. Dlaczego była tak ważna? Konstytucja 3 maja na nowo odkryta
  3. Polskie państwo podziemne w czasie II wojny światowej
  4. Kim był Rudolf Höss - portret komendanta Auschwitz?
  5. Te kobiety przetrwały piekło Auschwitz. Ich historie wstrząsają
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maria Głowacka
Maria Głowacka

Z pasją opisuję historię Auschwitz. Moje artykuły to prawdziwa podróż w czasie, abyśmy nigdy nie zapomnieli o przeszłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły