Ściany katedry Notre Dame w Polsce urzekają gotyckim kunsztem

Ściany katedry Notre Dame w Polsce urzekają gotyckim kunsztem
Autor Julianna Pietrzak
Julianna Pietrzak17.04.2024 | 3 min.

Niesamowitym zbiegiem okoliczności katedra Notre Dame w Paryżu ma więcej związków z polską historią i sztuką niż mogłoby się wydawać. Już od XVI wieku budowla ta łączy się z naszym krajem za sprawą polskich królów, emigrantów i twórców. Wiele dziedzictwa pozostawionych w jej murach do dziś urzeka gotyckim kunsztem i opowieściami, jakie za sobą niesie.

Polskie dziedzictwo w murach katedry Notre Dame

Niesamowitym zbiegiem okoliczności katedra Notre Dame w Paryżu ma więcej związków z polską historią i sztuką niż mogłoby się wydawać. Już od XVI wieku budowla ta łączy się z naszym krajem za sprawą polskich królów, emigrantów i twórców.

W 1573 roku to tutaj, w obecności poselstwa polskiego, książę Henryk Walezy złożył przysięgę na dotrzymanie zobowiązań jako pierwszy elekcyjny władca Rzeczypospolitej. Dwa wieki później król Jan II Kazimierz wywiózł z Polski do katedry relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, który był używany podczas koronacji władców.

Katedra stała się też miejscem ważnych wydarzeń dla Wielkiej Emigracji po Powstaniu Listopadowym. To tutaj w 1841 roku Andrzej Towiański ogłosił rozpoczęcie ruchu mesjanistycznego, którego zwolennikami byli Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

Inspiracje gotyckie na polskiej ziemi

Francuska architektura gotycka wywarła ogromny wpływ na polskie budownictwo sakralne. Wiele zabytków w naszym kraju nosi znamiona inspiracji katedrą Notre Dame i innymi wielkimi świątyniami z epoki średniowiecza.

Sam styl gotycki pojawił się w Polsce w XIII wieku, a jego pierwszą w pełni ukształtowaną realizacją była bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Pomorzu. Jednak to XVI-wieczna katedra wawelska w Krakowie jest uważana za arcydzieło gotyku na ziemiach polskich.

Ślady wpływów słynnego konserwatora i architekta Eugène'a Viollet-le-Duca, który prowadził odnowę katedry Notre Dame w XIX wieku, możemy dostrzec w bazylikach na Wawelu i w Gołuchowie. Jego romantyczne wyobrażenia o średniowieczu zostały wprojektowane między innymi w Krypcie św. Leonarda, gdzie młody ksiądz Karol Wojtyła odprawił mszę prymicyjną.

  • Katedra wawelska w Krakowie to arcydzieło gotyku na ziemiach polskich
  • Wpływy Eugène'a Viollet-le-Duca, konserwatora Notre Dame, widoczne są w bazylikach na Wawelu i w Gołuchowie

Czytaj więcej: Dlaczego Auschwitz było tak wyjątkowe?

Msze za Polskę i „Solidarność" w paryskiej katedrze

Zdjęcie Ściany katedry Notre Dame w Polsce urzekają gotyckim kunsztem

W murach katedry Notre Dame niejednokrotnie rozbrzmiewały modlitwy w intencji Polski i "Solidarności". Już w latach czterdziestych XIX wieku gromadzili się tam emigranci po Powstaniu Listopadowym.

W latach osiemdziesiątych XX wieku katedra stała się miejscem mszy za ruch "Solidarność" i Polaków, którzy musieli opuścić kraj po wprowadzeniu stanu wojennego. Msze te często celebrował kard. Jean-Marie Lustiger - urodzony jako Aron Lustiger w rodzinie polskich Żydów z Będzina.

Dziś w Notre Dame znajduje się polska kaplica pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Germana - pierwsza narodowa kaplica w tej katedrze. Została otwarta w 2018 roku i przetrwała pożar z 2019 roku bez większych zniszczeń.

  • Msze za Polskę i "Solidarność" odbywały się w katedrze w XIX i XX wieku
  • Polska kaplica w Notre Dame otwarta w 2018 roku przetrwała pożar

Najczęściej zadawane pytania

Budowa paryskiej katedry Notre-Dame rozpoczęła się na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité, w 1160 r. w miejscu znajdującej się w tym miejscu od czasów rzymskich bazyliki. Wzorem dla świątyni była pierwsza wielka katedra gotycka w Saint-Denis.

Wpływy słynnego konserwatora i architekta Eugène'a Viollet-le-Duca, który prowadził odnowę katedry Notre Dame w XIX wieku, możemy dostrzec w bazylikach na Wawelu i w Gołuchowie. Katedra wawelska w Krakowie uważana jest za arcydzieło gotyku na ziemiach polskich.

W latach czterdziestych XIX wieku w katedrze Notre Dame gromadzili się emigranci po Powstaniu Listopadowym. W 1841 roku to właśnie tutaj Andrzej Towiański ogłosił rozpoczęcie ruchu mesjanistycznego, którego zwolennikami byli Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

W latach osiemdziesiątych XX wieku katedra Notre Dame stała się miejscem mszy w intencji ruchu "Solidarność" i Polaków, którzy musieli opuścić kraj po wprowadzeniu stanu wojennego. Msze te często celebrował kard. Jean-Marie Lustiger pochodzący z rodziny polskich Żydów.

W 2018 roku w katedrze Notre Dame otwarto polską kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Germana. Jest to pierwsza narodowa kaplica w tej katedrze. Kaplica przetrwała pożar z 2019 roku bez większych zniszczeń.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ogień w Birkenau - pożar w krematoriach Auschwitz
  2. Dlaczego była tak ważna? Konstytucja 3 maja na nowo odkryta
  3. Europa i świat przed I wojną światową: przyczyny, wydarzenia, skutki
  4. Kim był Rudolf Höss - portret komendanta Auschwitz?
  5. Te kobiety przetrwały piekło Auschwitz. Ich historie wstrząsają
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Julianna Pietrzak
Julianna Pietrzak

Odkrywam przeszłość Auschwitz i staram się przekazywać jej historię w emocjonujący sposób. Zapraszam Cię do lektury moich artykułów i podróży w głąb historii.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły