Potajemny arcybiskup z Poznania - niespodziewana tajemnica sprzed lat

Potajemny arcybiskup z Poznania - niespodziewana tajemnica sprzed lat
Autor Eugeniusz Kwiatkowski
Eugeniusz Kwiatkowski30 maja 2024 | 3 min

Niedawno odkryta historia arcybiskupa Antoniego Baraniaka wstrząśnie Wami! Ten dyskretny mąż Kościoła był niezłomnym bojownikiem o wiarę w najtrudniejszych czasach komunizmu. Aresztowany i torturowany przez UB, nie złożył żadnych zeznań obciążających prymasa Wyszyńskiego. To właśnie ta postawa sprawiła, że papież Pius XII wyniósł go do godności arcybiskupa Poznania - nagradzając jego męczeństwo.

Aresztowanie i prześladowanie prymasa Wyszyńskiego

W mrocznych czasach komunizmu w Polsce, nieugięty ks. Antoni Baraniak stał ramię w ramię z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Gdy w nocy z 25 na 26 września 1953 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa wtargnęli do pałacu arcybiskupów warszawskich, Baraniak usłyszał słowa Wyszyńskiego: "Ci panowie mnie zabierają". To był początek gehenny i prześladowań obu hierarchów.

Wkrótce po tym Baraniak sam został aresztowany, a w więzieniu był poddawany nieludzkiemu traktowaniu - podczas 145 przesłuchań stosowano wobec niego tortury. Jednak nigdy nie złożył żadnych obciążających zeznań przeciwko prymasowi Wyszyńskiemu, wykazując się niesamowitą siłą ducha i wiernością.

Po zwolnieniu z więzienia Baraniak natychmiast powrócił do pełnienia swych obowiązków w Sekretariacie Prymasa Polski, wpadając "od razu w wielką pracę, której wprost trudno podołać" - jak sam pisał w liście do ks. Jana Ślósarczyka.

Nominacja biskupa Baraniaka na arcybiskupa Poznania

Sława niezłomnej postawy Baraniaka dotarła aż do Rzymu. Papież Pius XII, zachwycony jego męstwem, miał powiedzieć: "Ecco il vero martire" - "Oto prawdziwy męczennik". W uznaniu zasług hierarchy, 30 maja 1957 roku ks. Antoni Baraniak został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Nominacja Baraniaka zbiegła się z jego wizytą ad limina Apostolorum wraz z prymasem Wyszyńskim. Jak zaświadczają źródła z epoki, decyzja Piusa XII miała być "nagrodą za cierpienia więzienne" biskupa. Duchowieństwo poznańskie i wierni przyjęli go z ogromnym entuzjazmem, widząc w nowym arcybiskupie bohatera narodowego.

Od razu po objęciu archidiecezji poznańskiej, Baraniak postawił sobie za cel walkę z ruchem księży "patriotów", współpracujących z reżimem komunistycznym. Równocześnie piętnował wydawnictwa Stowarzyszenia PAX, uznając je za groźne dla życia religijnego w Polsce.

Szczególna troska o młodzież

  • Jedną z najważniejszych przestrzeni działalności arcybiskupa były duszpasterstwo młodzieżowe i praca z młodymi.
  • Organizował dla nich spotkania, rekolekcje, wspierał czasopisma katolickie.
  • Podczas ingresu zwrócił się do młodych, by nie bali się "trudnej drogi służby ojczyźnie i Kościołowi".

Czytaj więcej: Dlaczego była tak ważna? Konstytucja 3 maja na nowo odkryta

Rola Baraniaka w Episkopacie i na Soborze Watykańskim II

Zdjęcie Potajemny arcybiskup z Poznania - niespodziewana tajemnica sprzed lat

Arcybiskup Baraniak był kluczową postacią w kierownictwie Kościoła w Polsce. Należał do najbliższego grona współpracowników prymasa Wyszyńskiego, nieformalnie będąc "numerem dwa" w Episkopacie po zwierzchniku. Był autorem i redaktorem najważniejszych dokumentów Episkopatu, kierował Komisją Soborową.

Wnosił również ogromny wkład w prace Soboru Watykańskiego II. Uczestniczył we wszystkich czterech sesjach, został członkiem Komisji do spraw Kościołów Wschodnich. Zabierał głos w kluczowych dyskusjach, dbając o właściwą interpretację soborowych reform w polskim Kościele.

Przez całe życie abp Antoni Baraniak pozostawał człowiekiem dyskretnym i milczącym, ale też zadziwiająco odważnym, stanowczym i niezłomnym w obronie wiary. Jego biografia to niewątpliwie jeden z najbardziej intrygujących rozdziałów w historii Kościoła w Polsce XX wieku.

Najczęstsze pytania

Ks. Baraniak został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1953 roku za swoją działalność w Sekretariacie Prymasa Wyszyńskiego. Był prześladowany i torturowany przez komunistyczne służby specjalne, jednak nigdy nie złożył obciążających zeznań przeciwko prymasowi.

W uznaniu jego niezłomnej postawy i cierpień więziennych, papież Pius XII w 1957 roku mianował ks. Baraniaka arcybiskupem metropolitą poznańskim. Była to nagroda za męczeństwo hierarchy, który stał się bohaterem narodowym w oczach wiernych.

Jako arcybiskup poznański, Baraniak szczególnie troszczył się o duszpasterstwo młodzieżowe, organizując dla młodych liczne spotkania, rekolekcje i inicjatywy formacyjne. Zwalczał również ruch "księży patriotów" i prasę wydawaną przez Stowarzyszenie PAX.

Arcybiskup Baraniak należał do najbliższych współpracowników prymasa Wyszyńskiego i nieformalnie był "numerem dwa" w polskim Episkopacie. Kierował kluczową Komisją Soborową, wnosił ogromny wkład w prace Soboru Watykańskiego II.

Abp Antoni Baraniak zapisał się w historii jako człowiek niezwykle dyskretny, ale zarazem odważny, stanowczy i niezłomny w walce o wiarę w czasach komunizmu. Jego burzliwa biografia to jeden z najciekawszych rozdziałów dziejów Kościoła w Polsce XX wieku.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ogień w Birkenau - pożar w krematoriach Auschwitz
  2. Niesamowite sceny na przedwojennych stadionach - będziesz w szoku!
  3. Europa i świat przed I wojną światową: przyczyny, wydarzenia, skutki
  4. Kim był Rudolf Höss - portret komendanta Auschwitz?
  5. Jak mit "czystej rasy" doprowadził do ludobójstwa? Aryjskie rysy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eugeniusz Kwiatkowski
Eugeniusz Kwiatkowski

Historia Auschwitz to moja pasja. W moich tekstach staram się przekazywać ważne informacje i zachować pamięć o tragicznych wydarzeniach tamtych czasów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły