Pierwszy transport do Auschwitz - historia przybycia pierwszych więźniów

Pierwszy transport do Auschwitz - historia przybycia pierwszych więźniów
Autor Eugeniusz Kwiatkowski
Eugeniusz Kwiatkowski25.09.2023 | 6 min.

14 czerwca 1940 roku jest datą przełomową w historii niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tego dnia bowiem do oboju dotarł pierwszy transport więźniów. Był to transport liczący 728 polskich więźniów politycznych, głównie inteligentów i przedstawicieli polskich elit. Więźniowie ci zostali wywiezieni z więzienia w Tarnowie, po tym jak Niemcy dokonali aneksji tego obszaru we wrześniu 1939 roku w ramach agresji na Polskę.

Transport do obozu Auschwitz

Data pierwszego transportu

Pierwszy transport do obozu koncentracyjnego Auschwitz przybył dokładnie 14 czerwca 1940 roku o godzinie 14:30. Był to transport liczący 728 polskich więźniów, wywiezionych z więzienia w Tarnowie. Data ta na zawsze zapisała się w historii Auschwitz jako początek masowej zagłady w obozie.

Skąd pochodzili pierwsi więźniowie

Pierwsi więźniowie Auschwitz pochodzili z więzienia w Tarnowie. Byli to Polacy aresztowani przez Niemców po agresji we wrześniu 1939 r. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele polskich elit - urzędnicy, nauczyciele, księża, lekarze oraz inni inteligenci. Niemcy widzieli w nich zagrożenie dla swoich planów podboju i germanizacji polskich ziem.

Liczba osób w pierwszym transporcie

Liczba więźniów w pierwszym transporcie do Auschwitz wynosiła dokładnie 728 osób. Był to transport stosunkowo niewielki, jednak z czasem liczba deportowanych gwałtownie rosła. Już w drugim transporcie 20 czerwca 1940 r. przywieziono aż 1508 więźniów.

Przybycie pierwszych więźniów

Powitanie w obozie

Po przybyciu pierwszych więźniów do obozu, powitała ich brutalna rzeczywistość Auschwitz. Więźniowie musieli wysiąść z wagonów, ustawić się w szeregu i wysłuchać przemówienia komendanta Rudolfa Hössa. Zaznajamiał on ich z obozowym regulaminem i brutalnie informował, że jedyną drogą stąd jest komin krematorium.

Rejestracja i przydział bloków

Po przemówieniu więźniowie musieli przejść rejestrację, podczas której golono im głowy i nadało numer obozowy. Następnie kierowano ich do konkretnych bloków, gdzie panował tłok i fatalne warunki sanitarne. Bloki były brudne, zapełnione wszami i pluskwami.

Początkowe warunki w obozie

Warunki w obozie były dramatyczne. Więźniowie spali na gołych pryczach, cierpieli z powodu głodu, zimna i chorób. Brakowało ubrania, pożywienia, a nawet bieżącej wody. Panowała awantura i chaos. Pierwsi więźniowie byli szokowani tym, co zastali.

Los pierwszych więźniów

Praca w obozie

Więźniowie byli zmuszani do niewolniczej, wyczerpującej pracy przy budowie i rozbudowie obozu. Pracowali bez względu na warunki atmosferyczne i stan zdrowia. Często bito ich i znęcano się nad nimi. Wiele osób nie wytrzymywało trudów i umierało.

Eksperymenty medyczne

Na pierwszych więźniach SS-mani i obozowi lekarze przeprowadzali pseudo-medyczne eksperymenty. Poddawano ich zamrażaniu, głodzeniu, zakażaniu chorobami i testowaniu różnych preparatów. Stanowili oni materiał doświadczalny dla niemieckich zbrodniarzy.

Szansa na przeżycie

Szansa na przeżycie pierwszych więźniów była nici znikoma. Większość z nich zmarła po kilku miesiącach pobytu w obozie w wyniku głodu, chorób, wycieńczenia lub z rąk oprawców. Tylko nielicznym udało się doczekać wyzwolenia Auschwitz w 1945 roku.

Znaczenie pierwszego transportu

Początek eksterminacji

Przybycie pierwszego transportu zapoczątkowało okres masowej zagłady w Auschwitz. Obóz zaczął pełnić rolę maszyny do eksterminacji ludzi na niespotykaną wcześniej skalę. Szacuje się, że w Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi.

Rozbudowa obozu

Pierwsi więźniowie stali się niewolniczą siłą roboczą przy budowie infrastruktury obozu. To oni zbudowali krematoria, baraki, druty kolczaste i infrastrukturę niezbędną do eksterminacji setek tysięcy ludzi w kolejnych latach.

Symbolika i pamięć

14 czerwca, data przybycia pierwszego transportu, jest dziś Międzynarodowym Dniem Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Upamiętnia ono los pierwszych więźniów i milionów kolejnych, którzy zginęli z rąk oprawców.

Organizacja kolejnych transportów

Trasy i miejsca zbiórki

Kolejne transporty do Auschwitz formowano w całej okupowanej Europie. Miejsca zbiórki organizowano w więzieniach, gettach żydowskich, ośrodkach przejściowych. Stamtąd w bydlęcych wagonach wieziono więźniów do obozu.

Liczebność transportów

Już drugi transport liczył 1508 osób. W miarę rozbudowy obozu malała liczba transportów liczących setki osób, a dominowały transporty tysięcy więźniów naraz. Rekordowy 68 transport w sierpniu 1944 r. przywiózł aż 8701 Żydów z getta w Łodzi.

Częstotliwość przyjazdów

Początkowo transporty przybywały co kilka tygodni. W miarę nasilania Holokaustu, w ostatnich latach wojny docierały codziennie, a czasem po kilka dziennie. Ogółem do Auschwitz dotarło co najmniej 1,3 mln ludzi w ponad 1000 transportach.

Transporty w późniejszym okresie wojny

Więźniowie różnych narodowości

Z czasem w transportach zaczęli dominować więźniowie żydowscy z całej Europy. Trafiali tu Polacy, Francuzi, Holendrzy, Grecy, Węgrzy i przedstawiciele wielu innych narodów. Ogółem w Auschwitz uwięziono obywateli co najmniej 24 krajów.

Kobiety i dzieci w transportach

W 1942 roku zaczęto masowo deportować do obozu także kobiety i dzieci, głównie Żydówki. Osobne transporty kierowano do obozu Auschwitz II-Birkenau. Trafiały tam całe rodziny, które niemal natychmiast mordowano w komorach gazowych.

Transporty końcowe

W końcowej fazie wojny, w obliczu zbliżającej się klęski, Niemcy zacierali ślady zbrodni, paląc dokumenty i mordując więźniów. Ostatni transport dotarł do Auschwitz 17 listopada 1944 r. Ogółem obóz opuściło zaledwie ok. 10 tys. osób.

Podsumowanie

Przybycie pierwszego transportu 14 czerwca 1940 roku otworzyło najczarniejszy rozdział w historii Auschwitz. Z obozu pracy przymusowej obóz zaczął ewoluować w kierunku ośrodka masowej, przemysłowej zagłady. W ciągu kilku lat istnienia Niemcy zamordowali tutaj co najmniej 1,1 miliona osób, w większości Żydów. Mimo upływu dekad, Auschwitz pozostaje symbolem ludobójstwa i okrucieństwa nazistowskich Niemiec. Pamięć o pierwszym transporcie i milionach ofiar na zawsze pozostanie przestrogą dla ludzkości.

Najczęściej zadawane pytania

Pierwszy transport z 728 polskimi więźniami politycznymi przybył do Auschwitz 14 czerwca 1940 roku.

Pierwszymi więźniami byli Polacy - przedstawiciele elit i inteligencji aresztowani przez Niemców po agresji na Polskę w 1939 roku.

Więźniów powitała brutalna rzeczywistość obozu - golono im głowy, nadawano numery, kierowano do przepełnionych bloków. Panował tam głód, brud i choroby.

Większość pierwszych więźniów zmarła w ciągu kilku miesięcy w wyniku ciężkiej, niewolniczej pracy, głodu i chorób lub z rąk oprawców.

Szacuje się, że do Auschwitz deportowano ponad 1,3 miliona ludzi. Zdecydowana większość poniosła śmierć z rąk nazistów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ogień w Birkenau - pożar w krematoriach Auschwitz
  2. Kim był Rudolf Höss - portret komendanta Auschwitz?
  3. Te kobiety przetrwały piekło Auschwitz. Ich historie wstrząsają
  4. Hitler odwiedza Auschwitz. Wizyta przywódcy III Rzeszy w 1942
  5. Proces Rudolfa Hössa: Jak potoczyły się jego losy po wojnie i schwytaniu?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eugeniusz Kwiatkowski
Eugeniusz Kwiatkowski

Historia Auschwitz to moja pasja. W moich tekstach staram się przekazywać ważne informacje i zachować pamięć o tragicznych wydarzeniach tamtych czasów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły