Jak pomagać byłym więźniom Auschwitz dziś?

Jak pomagać byłym więźniom Auschwitz dziś?
Autor Maria Głowacka
Maria Głowacka25.09.2023 | 7 min.

Pomoc byłym więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz jest naszym moralnym obowiązkiem i powinna być priorytetem współczesnego społeczeństwa. Osoby, które przeżyły piekło obozu, zaznały niewyobrażalnych cierpień i do końca życia zmagają się z traumą. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im wsparcia, by mogli godnie przeżyć resztę swoich dni. Naszym zadaniem jest także dbanie o to, by pamięć o ofiarach i zbrodniach popełnionych w Auschwitz nigdy nie zaginęła.

Pomoc psychologiczna dla byłych więźniów Auschwitz

Terapia traumy

Byli więźniowie Auschwitz cierpią na zespół stresu pourazowego, depresję, lęki i inne zaburzenia psychiczne będące skutkiem traumatycznych przeżyć w obozie. Skuteczną formą pomocy jest długotrwała terapia trauma tyczna prowadzona przez doświadczonych psychologów i psychiatrów. Terapia pomoże opanować napady lęku, koszmary senne, poczucie winy, myśli samobójcze. Pozwoli odzyskać radość życia i wiarę w siebie.

Grupy wsparcia

Bardzo pomocne dla byłych więźniów są grupy wsparcia, w których mogą dzielić się swoimi traumatycznymi przeżyciami z osobami, które podobnie jak oni cierpiały w obozie. Wspólne rozmowy, dzielenie się emocjami pozwala odreagować ból i poczucie osamotnienia. Grupy wsparcia organizowane są zarówno stacjonarnie, jak i online.

Pomoc w radzeniu sobie z PTSD

Większość ocalałych z Auschwitz zmaga się z zespołem stresu pourazowego (PTSD), który objawia się koszmarami, nadpobudliwością, unikaniem bodźców kojarzących się z traumą. Konieczne jest zapewnienie pomocy psychologicznej i farmakologicznej, by nauczyć radzenia sobie z objawami PTSD i poprawić jakość życia.

Wsparcie finansowe i mieszkaniowe

Zasiłki i emerytury

Wielu ocalałych z Auschwitz żyje w trudnej sytuacji materialnej. Państwo powinno zapewnić im godziwe emerytury i renty, dodatki, zwolnienia z opłat za media. Finansowe wsparcie pozwoli zaspokoić podstawowe potrzeby i zapewni godne warunki życia osobom w podeszłym wieku.

Domy opieki

Dla wielu byłych więźniów, którzy nie mają rodzin i są w złym stanie zdrowia, dobrym rozwiązaniem są domy opieki, w których otrzymają całodobową profesjonalną opiekę. Placówki powinny zapewniać nie tylko opiekę medyczną, ale też wsparcie psychologa i możliwość terapii.

Ulgi podatkowe

Warto wprowadzić ulgi podatkowe dla byłych więźniów, by złagodzić ich trudną sytuację materialną. Mogą to być np. zwolnienia z podatku dochodowego czy zniżki podatków lokalnych. Ulgi pozwolą poprawić warunki życia ocalałych.


Czytaj więcej: Co stało się z esesmanami po wojnie? Losy oprawców Auschwitz

Upamiętnianie ofiar Auschwitz

Muzeum Auschwitz

Najważniejszą placówką upamiętniającą ofiary Auschwitz jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. To miejsce pamięci, gdzie można zobaczyć pozostałości po obozie i eksponaty dokumentujące zbrodnie. Muzeum prowadzi też bogatą działalność edukacyjną i badawczą.

Obchody rocznic

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia Auschwitz, na terenie byłego obozu odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary. Biorą w nich udział ocaleni więźniowie, przedstawiciele władz, duchowni. Ważne, by pamięć o Auschwitz była kultywowana także w innych miejscach i krajach.

Edukacja młodzieży

Aby historia Auschwitz się nie powtórzyła, należy edukować młode pokolenia na jej temat. W szkołach powinny być prowadzone lekcje o Holokauście, uczniowie powinni odwiedzać Muzeum Auschwitz. Pamięć o ofiarach i okrucieństwie nazistów musi być przekazywana następnym pokoleniom.

Działania prawne przeciwko zbrodniarzom

Ściganie zbrodniarzy

Mimo upływu lat wciąż żyją zbrodniarze, którzy brali udział w zagładzie Żydów i terrorze w Auschwitz. Państwo powinno zintensyfikować działania, by postawić ich przed sądem. Sprawiedliwości należy dochodzić niezależnie od wieku sprawców.

Odszkodowania

Byli więźniowie Auschwitz powinni otrzymać od państwa niemieckiego odszkodowania za krzywdy i cierpienia doznane w obozie. Wiele osób wciąż ich nie dostało. Wypłata rekompensat jest ważna nie tylko pod względem materialnym, ale też symbolicznym.

Uniemożliwienie negowania Holokaustu

Negowanie zbrodni dokonanych przez Niemców w Auschwitz jest formą antysemityzmu i relatywizowania zła. Dlatego powinno być penalizowane przez prawo. Zakaz negowania Holokaustu obowiązuje już w wielu krajach i należy go wprowadzić wszędzie.

Integracja byłych więźniów ze społeczeństwem

Kampanie społeczne

Aby zintegrować byłych więźniów z resztą społeczeństwa, warto prowadzić kampanie uświadamiające ich dramat i zachęcające do okazywania im wsparcia. Akcje billboardowe, spoty w mediach pomogą zmienić postawy i zmobilizować do pomocy.

Wolontariat

W integrację ocalałych może się aktywnie włączyć młodzież poprzez wolontariat. Młodzi ludzie mogą odwiedzać byłych więźniów, rozmawiać z nimi, pomagać w codziennych czynnościach. Taka forma kontaktu pozwoli zbliżyć pokolenia.

Zaangażowanie młodzieży

Warto angażować młodzież w działania na rzecz upamiętnienia ofiar Auschwitz i pomocy ocalałym więźniom. Dzięki poznaniu ich historii i bezpośrednim spotkaniom młodzi ludzie nabędą empatii i zrozumienia.

Opieka medyczna i geriatryczna

Bezpłatne leczenie

Byli więźniowie Auschwitz, ze względu na swój wiek i tragiczną przeszłość, wymagają stałej opieki zdrowotnej. Powinni mieć zapewniony bezpłatny dostęp do lekarzy, badań diagnostycznych, leków i zabiegów. Opieka medyczna poprawi jakość ich życia.

Opieka pielęgniarska

Wielu ocalałych, szczególnie w zaawansowanym wieku, wymaga pomocy w codziennych czynnościach. Niezbędna jest zatem opieka pielęgniarska w domu lub w domach opieki. Pielęgniarki zapewnią im profesjonalną pomoc i opiekę.

Dostęp do specjalistów

Ze względu na liczne problemy zdrowotne, w tym psychiczne, byli więźniowie Auschwitz powinni mieć ułatwiony dostęp do lekarzy specjalistów – psychiatrów, psychologów, neurologów, kardiologów, onkologów. Regularne wizyty u specjalistów pozwolą zadbać o ich zdrowie.

Podsumowanie

Byli więźniowie Auschwitz to ludzie dotknięci niewyobrażalną traumą, którzy do końca życia będą zmagać się z jej konsekwencjami. Jako społeczeństwo i państwo mamy moralny obowiązek zapewnić im wszelką możliwą pomoc – zarówno materialną, medyczną, jak i psychiczną. Ważna jest też pamięć o ofiarach i przekazywanie wiedzy o Holokauście młodszym pokoleniom. Tylko w ten sposób możemy uczcić cierpienie więźniów Auschwitz i dać nadzieję, że podobna tragedia się już nigdy nie powtórzy.

Najczęściej zadawane pytania

Można wesprzeć byłych więźniów poprzez wolontariat, wpłaty na rzecz organizacji niosących im pomoc, podpisywanie petycji w ich sprawie oraz udział w akcjach społecznych mających na celu polepszenie ich sytuacji.

Byli więźniowie Auschwitz otrzymują od Niemiec rekompensaty finansowe, jednak wielu z nich nadal czeka na odszkodowania lub uważa je za niewystarczające wobec wyrządzonych im krzywd.

Muzeum Auschwitz-Birkenau prowadzi działalność edukacyjną i badawczą, konserwuje pozostałości po obozie, gromadzi świadectwa więźniów. Organizuje też wystawy, wykłady, publikacje na temat Auschwitz.

Główne obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau mają miejsce 27 stycznia. Dodatkowo organizowane są mniejsze uroczystości z okazji rocznic pacyfikacji powstań w obozie.

Aby edukować młodzież o Auschwitz, należy organizować dla uczniów wycieczki do Muzeum Auschwitz, prowadzić lekcje na temat Holokaustu, zapraszać na spotkania byłych więźniów, wyświetlać filmy fabularne i dokumentalne o obozie.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ogień w Birkenau - pożar w krematoriach Auschwitz
  2. Kohorta śmierci. Strażnicy SS w Auschwitz i ich okrucieństwa
  3. Miejsca kaźni i śmierci w Auschwitz - najstraszniejsze baraki
  4. Hitler odwiedza Auschwitz. Wizyta przywódcy III Rzeszy w 1942
  5. Obóz rodzinny dla Romów w Auschwitz II-Birkenau. Eksterminacja Cyganów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Maria Głowacka
Maria Głowacka

Z pasją opisuję historię Auschwitz. Moje artykuły to prawdziwa podróż w czasie, abyśmy nigdy nie zapomnieli o przeszłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły