Historyk odkrył staropolskie kazania! Szokujące słowa, które uderzą cię jak grom

Historyk odkrył staropolskie kazania! Szokujące słowa, które uderzą cię jak grom
Autor Maria Głowacka
Maria Głowacka23.05.2024 | 4 min.

Wyobraź sobie, że trafiasz na dawne kazania, gdzie ksiądz potępia "zbyteczników", "ożralstwo" i "cieleśników" - czyli pijaństwo i rozwiązłość seksualną. Przeczytaj o niezwykłym odkryciu historyka Zbigniewa Gołasza, który natrafił na zbiór kazań spisanych w 1796 roku piękną staropolszczyzną przez księdza Melchiora Opolskiego. Duchowny tymi słowami strofował wiernych z Przyszowic, a jego dzieło jest świadectwem obyczajów i religijności Ślązaków na długo przed wiekiem XIX.

Kaznodzieja potępiał grzechy i występki XVIII-wiecznych przyszowian

W czasach, gdy na Górnym Śląsku język polski nie był powszechnie używany, ksiądz Melchior Opolski postanowił spisać swoje kazania właśnie w tym języku. Świadczy to o tym, że zarówno on, jak i jego parafianie z Przyszowic posługiwali się piękną staropolszczyzną. Teksty te odkrył historyk Zbigniew Gołasz w archiwum parafii w Gliwicach.

Kazania księdza Opolskiego to nie tylko przykład dawnego, literackiego języka polskiego, ale też kopalnia wiedzy na temat ówczesnych obyczajów i religijności Ślązaków. Kaznodzieja nie szczędził ostrych słów wobec występków swoich parafian, potępiając m.in. zbyteczników, czyli osoby przywiązane do dóbr materialnych, ożralstwo, czyli pijaństwo, oraz cieleśników, którzy łamali szóste przykazanie.

W jednym z kazań ksiądz Opolski przestrzegał przed hipokryzją, rozwiązłością seksualną i pozorną religijnością, mówiąc: "Błąd okropny mówić: Cóż mnie do tego, gdy mi tylko szczyrze służą. Błąd, mówię, od diabła na was rozsiany, z którego niezliczone szkody na was samych, na sąsiadów waszych, na mieszkańców całego kraju wynikają".

Proboszcz cytował filozofów starożytnych i ojców Kościoła

Największe wrażenie na odkrywcy kazań, Zbigniewie Gołaszu, zrobiła erudycja i styl wypowiedzi księdza Opolskiego. Jak relacjonuje historyk, w swoich tekstach przyszowicki proboszcz sięgał zarówno po myśli ojców Kościoła, takich jak św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu czy św. Hieronim, jak i dzieła starożytnych filozofów, m.in. Arystotelesa, Seneki i Epikura.

 • św. Augustyn
 • św. Tomasz z Akwinu
 • św. Hieronim
 • Arystoteles
 • Seneka
 • Epikur

Ta imponująca erudycja połączona z pięknym, literackim językiem polskim, stanowi o wyjątkowości odkrytych kazań. Ich autor, choć nie zajmował wysokiej pozycji w kościelnej hierarchii, był niewątpliwie oczytanym, wykształconym człowiekiem, swobodnie czerpiącym z różnych źródeł filozoficznych i teologicznych.

Dzięki połączeniu tych elementów, kazania księdza Opolskiego nie tylko pouczają o ówczesnych obyczajach i wierzeniach, ale też same w sobie stanowią cenny zabytek literacki i językowy, ilustrujący piękno dawnej polszczyzny.

Czytaj więcej: Niesamowite sceny na przedwojennych stadionach - będziesz w szoku!

Książka z odkrytymi kazaniami właśnie ukazała się nakładem gliwickiego muzeum

Zdjęcie Historyk odkrył staropolskie kazania! Szokujące słowa, które uderzą cię jak grom

Dzięki pracom Zbigniewa Gołasza i Muzeum w Gliwicach, które opublikowało księgę "Chroń się złego a czyń dobrze. Kazania proboszcza z Przyszowic (1796/1797)", mieszkańcy Śląska i miłośnicy literatury dawnej mogą po raz pierwszy zapoznać się z tym niezwykłym zbiorem. Podczas spotkania promującego publikację, autor odkrycia opowie o okolicznościach znalezienia manuskryptu i jego wartości.

Wydanie tych kazań w formie książkowej to nie tylko uczta dla miłośników historii i języka polskiego. To także sposób na upamiętnienie księdza Melchiora Opolskiego i jego twórczości, która na długo pozostawała w zapomnieniu. Teraz, po ponad dwustu latach, jego dzieło może na nowo trafić do szerokiego grona czytelników.

Wydarzenie promocyjne organizowane przez gliwickie muzeum będzie więc doskonałą okazją, by poznać niezwykłe losy odkrycia tych staropolskich kazań, a także nabyć egzemplarz książki i przenieść się w świat literackiego języka polskiego sprzed wieków.

Kazania księdza Melchiora Opolskiego to niezwykły przykład tego, jak dawna spuścizna literacka i językowa może zaskakiwać nas po latach nieobecności. Choć powstały one na Śląsku, w czasach gdy region ten nie był związany z Polską, tchnął w nie duch polskiej literatury, kultury i obyczajowości. Oby więcej podobnych skarbów mogło ujrzeć światło dzienne.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ogień w Birkenau - pożar w krematoriach Auschwitz
 2. Lotnisko Okęcie: niezwykła historia okna na świat dla Polski
 3. Europa i świat przed I wojną światową: przyczyny, wydarzenia, skutki
 4. Kim był Rudolf Höss - portret komendanta Auschwitz?
 5. Te kobiety przetrwały piekło Auschwitz. Ich historie wstrząsają
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maria Głowacka
Maria Głowacka

Z pasją opisuję historię Auschwitz. Moje artykuły to prawdziwa podróż w czasie, abyśmy nigdy nie zapomnieli o przeszłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły