Bułat Okudżawa - zasłużona rosyjska legenda w setną rocznicę urodzin

Bułat Okudżawa - zasłużona rosyjska legenda w setną rocznicę urodzin
Autor Eugeniusz Kwiatkowski
Eugeniusz Kwiatkowski10 maja 2024 | 3 min

Niezwykła postać, której życie i twórczość na zawsze zapisały się w kulturze rosyjskiej. Bułat Okudżawa, urodzony 9 maja 1924 roku w Moskwie, był wybitnym poetą, pieśniarzem i prozaikiem. Jego rodzice, aktywni działacze partii komunistycznej, zostali ofiarami stalinowskich represji, co odcisnęło piętno na jego losie. Okudżawa doświadczył cierpień wojny jako nastoletni ochotnik, walcząc na froncie jako saper.

Trudne dzieciństwo i wojna

Bułat Okudżawa, znany rosyjski poeta, przyszedł na świat 9 maja 1924 roku w Moskwie. Jego urodziny przypadły na burzliwy okres w historii Rosji. Pochodził z rodziny działaczy komunistycznych, co odcisnęło piętno na jego losie. Ojciec został rozstrzelany w 1937 roku podczas stalinowskich czystek, a matka spędziła 18 lat w łagrach.

Doświadczenie wojny zdefiniowało dalsze życie młodego Bułata. W wieku 17 lat ochotniczo zaciągnął się do armii radzieckiej, pełniąc służbę jako saper i żołnierz artylerii ciężkiej. Walczył między innymi na froncie kaukaskim, gdzie został ranny w bitwie pod Mozodokiem. Okrucieństwa wojenne wywarły ogromny wpływ na jego twórczość.

Po zakończeniu działań wojennych Okudżawa kontynuował naukę i ukończył eksternistycznie szkołę średnią. Następnie podjął studia filologiczne na Uniwersytecie w Tbilisi, aby w końcu osiąść w Moskwie po zrehabilitowaniu matki w 1956 roku.

Początki kariery poetyckiej

Pasja do poezji i muzyki towarzyszyła Okudżawie od najmłodszych lat. Już podczas studiów w Tbilisi wydał swój debiutancki tomik wierszy "Lirika". Trzy lata później ukazał się kolejny zbiór zatytułowany "Wyspy". W Moskwie pracował jako redaktor w gazetach, ale marzeniem poety było poświęcenie się twórczości.

W kręgach literackich zyskiwał coraz większą popularność dzięki swoim lirycznym piosenkom wykonywanych przy akompaniamencie gitary. Zaczął występować w moskiewskich "Klubach piosenki amatorskiej", które wymykały się cenzurze władz. Wspólnie z innymi rosyjskimi poetami, takimi jak Bella Achmadulina czy Jewgienij Jewtuszenko, stworzył nurt pieśni autorskich.

  • Wkrótce jednak władze partyjne zaczęły postrzegać twórczość Okudżawy jako zagrożenie, co skończyło się jego wykluczeniem z partii komunistycznej.

Odtąd publikacje poety mogły ukazywać się jedynie w drugim obiegu, poza zasięgiem oficjalnej cenzury.

Czytaj więcej: Górnicy z Katowic zdradzają sekret: prowokujące zasady zachowania w pracy

Życie i twórczość w ZSRR

Zdjęcie Bułat Okudżawa - zasłużona rosyjska legenda w setną rocznicę urodzin

Mimo utrudnień ze strony reżimu, Bułat Okudżawa cieszył się niesłabnącą popularnością wśród Rosjan. Jego twórczość poruszała tematy zakazane w oficjalnym nurcie, takie jak tragiczne losy jednostek podczas stalinowskich represji czy niedola żołnierzy na froncie. Pisał również powieści historyczne, których bohaterami byli buntownicy walczący z tyranią.

Radziecka legenda poetycka odwiedzała wielokrotnie Polskę, która stała się jego drugą duchową ojczyzną. Podczas koncertów bywał porównywany do Juliana Tuwima ze względu na podobny styl - połączenie smutku i ironii. Polscy artyści chętnie wykonywali jego utwory, a w 1968 roku ukazała się pierwsza płyta z piosenkami Okudżawy.

Po upadku ZSRR rosyjski poeta został doradcą prezydenta Borysa Jelcyna. Odrzucił jednak propozycję odznaczenia orderem, twierdząc, że ordery "do poetów nie pasują". Zmarł 12 czerwca 1997 roku w Paryżu podczas tournée koncertowego.

Bez wątpienia Bułat Okudżawa zapisał się w historii jako wybitny twórca i rozpoznawalna radziecka legenda. Jego wpływ na kulturę rosyjską pozostaje niezaprzeczalny.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ogień w Birkenau - pożar w krematoriach Auschwitz
  2. Niesamowite sceny na przedwojennych stadionach - będziesz w szoku!
  3. Europa i świat przed I wojną światową: przyczyny, wydarzenia, skutki
  4. Kim był Rudolf Höss - portret komendanta Auschwitz?
  5. Jak mit "czystej rasy" doprowadził do ludobójstwa? Aryjskie rysy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eugeniusz Kwiatkowski
Eugeniusz Kwiatkowski

Historia Auschwitz to moja pasja. W moich tekstach staram się przekazywać ważne informacje i zachować pamięć o tragicznych wydarzeniach tamtych czasów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły