Auschwitz to miejsce, które na zawsze wpisało się w historię ludzkości jako symbol niewyobrażalnego okrucieństwa i bezmiaru ludzkiego cierpienia. Obóz koncentracyjny i zagłady, założony przez hitlerowskie Niemcy w 1940 roku, stał się centralnym punktem realizacji nazistowskiej polityki rasowej, wymierzonej przede wszystkim w ludność żydowską. W ciągu kilku lat istnienia Auschwitz pochłonął życie ponad miliona ludzi z całej Europy. Każdy, kto przekraczał jego bramy, doświadczał upodlenia i poniżenia. Nieludzkie warunki pracy, niemal całkowity brak higieny i opieki lekarskiej, codzienne okrucieństwo strażników, głód i choroby niosły ze sobą śmierć, oswajając więźniów z jej powszedniością. Każdy z tych ludzi posiadał własną historię i tożsamość, jednak w Auschwitz zostali pozbawieni swej godności i sprowadzeni do roli numerów. Choć każda ofiara jest niepowtarzalna, istnieją fakty, które pozwalają zrozumieć specyfikę tego miejsca oraz doświadczenia więźniów.
Powstanie obozu Auschwitz
Utworzenie obozu koncentracyjnego
Obóz Auschwitz został utworzony w połowie 1940 roku w miejscowości Oświęcim, leżącej w południowej Polsce, wcielonej do III Rzeszy. Początkowo był to obóz przejściowy dla polskich więźniów politycznych. Stopniowo przekształcił się w największy niemiecki obóz koncentracyjny, a od 1942 roku również zagłady.
Rozbudowa infrastruktury
W celu realizacji polityki eksterminacji Żydów Niemcy rozbudowali obóz o cztery krematoria z komorami gazowymi. Powstały także warsztaty, fabryki oraz rampa kolejowa umożliwiająca masowe transporty więźniów.
Filie obozu
Wokół Auschwitz utworzono ponad 40 podobozów, stanowiących filie głównego obozu. Największe z nich to Birkenau, Monowitz i Buna.
Więźniowie Auschwitz
Liczba więźniów
Ogólna liczba osób zarejestrowanych w Auschwitz przekroczyła 400 tys. W szczytowym okresie liczba jednocześnie przebywających tam więźniów sięgnęła ponad 20 tys.
Skład narodowościowy
Większość stanowili polscy Żydzi, jednak w obozie osadzano także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz więźniów innych narodowości.
Warunki życia
Więźniowie żyli w niehumanitarnych warunkach, cierpiąc z powodu głodu, chorób, wyniszczającej pracy i terroru. Częste były egzekucje i okrutne kary.
Praca niewolnicza więźniów
Fabryki zbrojeniowe
Wielu więźniów pracowało w fabrykach zbrojeniowych, produkując materiały wykorzystywane na froncie przez Niemcy.
Roboty ziemne
Inni byli zmuszani do wyczerpujących robót ziemnych, np. osuszania bagien lub kopania rowów.
Eksperymenty medyczne
Niektórzy stali się ofiarami zbrodniczych eksperymentów medycznych, prowadzonych przez lekarzy SS.
Zagłada Żydów

Komory gazowe i krematoria
Gazowanie i palenie zwłok w krematoriach było elementem przemysłowej zagłady Żydów w Auschwitz.
Selekcje na rampie
Niemcy dokonywali selekcji na rampie kolejowej, wysyłając część przybyłych do komór gazowych.
Liczba ofiar
Szacuje się, że z rąk oprawców w Auschwitz zginęło ponad 1,1 mln osób, w tym ok. 1 mln Żydów.
Ewakuacja obozu
Marsze śmierci
W obliczu zbliżającego się frontu Niemcy ewakuowali obóz, poganiali więźniów w marszach śmierci na zachód.
Wyzwolenie Auschwitz
27 stycznia 1945 roku Auschwitz został wyzwolony przez Armię Czerwoną.
Procesy zbrodniarzy
Po wojnie część zbrodniarzy poniosła kary w procesach norymberskich i krakowskich.
Dziedzictwo i pamięć
Muzeum Auschwitz-Birkenau
Na terenie byłych obozów utworzono muzeum, które stało się symbolem Holokaustu.
Miejsce pamięci
Auschwitz jest dziś miejscem refleksji nad zagrożeniami wynikającymi z nienawiści i rasizmu.
Symbol Holokaustu
Stał się symbolem ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, przestrogą dla przyszłych pokoleń.
Podsumowanie
Historia Auschwitz ukazuje, do jakich okrucieństw zdolny jest człowiek, gdy zapanuje nad nim ideologia nienawiści. Pozbawienie milionów istnień ludzkich godności, tożsamości i życia stanowi jedną z największych zbrodni w dziejach. Pamięć o ofiarach zobowiązuje nas do czujności i sprzeciwu wobec wszelkich przejawów ksenofobii i pogardy dla drugiego człowieka. Tylko w ten sposób możemy uczcić ich cierpienie i zadośćuczynić krzywdzie, jakiej doznali.